مشخصات فردی و زندگینامه
نام:محمدحسین
نام خانوادگی:رفیعی
شهرت:رفیعی
پست الکترونیک:rafiee57@gmail.com
نخصص ها:تفسیر ، علوم قرآنی ، علوم سیاسی

زندگی نامه

بسمه تعالی. اینجانب محمد حسین رفیعی، متولد سال 1357 در روستای المشیر از توابع شهرستان قائم‌شهر هستم. در همان سالهای اولیه انقلاب اسلامی، پدر بزرگوارم که شخصیتی انقلابی و از پیشروان نهضت در منطقه بودند، در درگیری‌های با ضد انقلاب، به دیدار پروردگار نائل شد و زحمت پرورش و تربیتم را مادر و پدربزگم تحمل کردند. تحصیلات ابتدایی را در همان روستا سپری کردم.

در سال 1368 در سن یازده سالگی به حوزه علمیه امام جعفر صادق کوتنا رفتم و مقدمات حوزه را تا سال 1375 در آن حوزه علمیه فخیمه سپری کردم. در سال 1375 به قم مهاجرت کرده و دروس سطح حوزه را آغاز نمودم. همزمان در رشته علوم سیاسی مقطع کارشناسی دانشگاه مفید قم مشغول به تحصیل شدم.

در سن 20 سالگی درس خارج فقه و اصول را در محضر استادانی چون حضرات آیات، صالحی مازندرانی (ره)، علوی گرگانی، صادق لاریجانی و احمد عابدی (زید عزهم) آغاز کردم. همزمان با آغار درس خارج یا اندکی پس از آن، در مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی، گرایش اندیشه‌های سیاسی دانشگاه مفید پذیرش شدم و در سال 1384 از این مقطع فارغ التحصیل شدم.


در سال 1388 در مقطع دکتری رشته قرآن و متون اسلامی دانشگاه قرآن و حدیث قم پذیرش شده و در شهریور 1393 از رساله دکتری خود دفاع کرده و فارغ‌التحصیل شدم و به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه تهران پذیرش شدم که البته در پایان سال 95 انصراف دادم. هم‌اکنون نیز عضو هیئت علمی جامعه المصطفی و مدیر گروه توسعه و پژوهش‌های قرآنی هستم و در برخی مراکز پژوهشی قم نیز فعالیت‌های پژوهشی دارم. با برخی مراکز نیز همکاری آموزش و تدریس دارم.

تاکنون توفیق نگارش چند مقاله و کتاب را داشته‌ام.